Ako sa stravovať počas tehotenstva? Základom je vyvážený jedálniček

Počas tehotenstva nejde len o vaše zdravie, ale aj o zdravie a správny vývoj bábätka. Preto by ste mali zvažovať zloženie vášho jedálnička a snažiť sa jesť tak, aby ste sa cítili čo najlepšie. Množstvo žien tiež rieši váhu a kilá navyše, ktoré počas tehotenstva získajú.

Ako sa stravovať počas tehotenstva? Základom je vyvážený jedálniček (Foto: unsplash.com)

Nezabúdajte na to, že priberať v tomto období je zdravé a normálne, zároveň je každé telo iné, preto sa nedá generalizovať presná hmotnosť, ktorú by mala žena pribrať. Prípadne zhadzovanie a dostať sa do formy si nechajte na neskôr. So správnou stravou je jednoduchšie aj zhadzovanie kíl po tehotenstve. Ako by mal vyzerať váš jedálniček počas neho?

Jedálniček v tehotenstve

Ak ste zvykli mať vyváženú stravu už pred tehotenstvom, tak potom by ste nemali mať problém ani s jedálničkom v tehotenstve. Pri ženách, ktoré majú menej pestrú stravu mimo tehotenstva je dôležité, aby na nej v tomto období zapracovali. Základom je, aby ste jedli dostatok, no nie za dvoch, ako sa to niekedy hovorí. Snažte sa, aby ste mali za deň dostatok zeleniny. Je jedno, či si dáte veľkú porciu k jednému chodu alebo si ju rozdelíte na celý deň.

Nezabúdajte ani na dostatok bielkovín, vlákniny, minerálov (vápnika, železa) a vitamínov (vitamínu D a kyseliny listovej). Vhodné je zaradiť doplnky stravy určené pre tehotné ženy. Zároveň sa ale nesnažte meniť stravu radikálne, pretože to by vám nemuselo vydržať a už za pár dní by ste prešli k starým návykom. Snažte sa všetko meniť postupne a myslite na to, že to robíte kvôli sebe, aj kvôli bábätku.

Ak si ich potrebujete dokúpiť, online viete ušetriť. Nezabúdajte na zľavové kódy a kupóny, ušetriť môžete aj desiatky eur.

Káva a tehotenstvo

Táto otázka trápi množstvo žien, ktoré už sú tehotné alebo sa na tehotenstvo pripravujú. Zaoberalo sa tým už aj množstvo štúdií a väčšina z nich prišla s rôznymi výsledkami. Káva sa v tehotenstve vyslovene nezakazuje, no určená je hranica prijatého kofeínu za deň, a to 300 miligramov. čo sú približne dve šálky kávy. Problémom je, že sa kofeín v tele tehotnej ženy rozkladá pomalšie a k dieťaťu preniká cez placentu. Preto je jeho množstvo dôležité.