Neradi o nich hovoríme, ale v určitom veku sa im nevyhneme – čo robiť so ženskými fúzikmi?

Ženy po celý život s niečím bojujú. Najprv je to ochlpenie na nohách a v podpazuší, menštruačné bolesti, potom vrásky a ochlpenie aj na tvári. Jednou z príčin, kvôli ktorým k nemu v staršom veku dochádza, sú hormonálne a iné telesné zmeny. Ako boj s nimi vyhrať, alebo aspoň remízovať?

Neradi o nich hovoríme, ale v určitom veku sa im nevyhneme – čo robiť so ženskými fúzikmi?
(zdroj: unsplash.com)

Máme ich všetky, ale…

Podľa štatistík sa chĺpky nad hornou perou najčastejšie objavujú po štyridsiatke a u tmavovlasých žien. Tmavovlásky majú totiž prirodzene tmavší pigment, a to prispieva k tomu, že ich chĺpky sú omnoho tmavšie, než tie u iných žien. Každá žena má totiž na tvári chĺpky, akurát niektoré majú to šťastie, že ich chĺpky sú jemné a takmer neviditeľné. Nie vždy však ide iba o estetický problém. Niekedy môže byť rast chĺpkov signálom, že s telom niečo nie je v poriadku.

Rovnováha je ideál

Dôvodov, prečo musíme vymýšľať, ako na to bez žiletky, je viacero. Môže ísť o genetiku, lieky, menopauzu, hormonálnu nerovnováhu pri tehotenstve, prípadne prebytok mužského hormónu. Hormóny teda tvoria väčšinu príčin, a to z jednoduchého dôvodu. Ženské (ale aj mužské) telo funguje dokonale iba vtedy, keď sú všetky orgány zdravé a hladina hormónov taká, aká má byť. Akonáhle sa niečo vychýli, zmeny ako prvé spozorujeme navonok. Je to bežné počas spomínanej menopauzy, kedy ženské telo prestáva produkovať estrogén a v tele začne prevládať mužský hormón testosterón. V mladšom veku môžu fúziky signalizovať aj vážne ochorenia, ako endometrióza či rakovina prsníka.

Žiletky, pinzety alebo krémy?

Holenie žiletkou je síce najjednoduchšie, ale nie veľmi účinné, pretože o pár dní máte chĺpky späť, iba hrubšie a tmavšie. Ani vytrhávanie pinzetou nie je ideálny spôsob odstraňovania nežiaduceho ochlpenia, pretože to je zasa veľmi bolestivé a dráždi pokožku. Podobný efekt môže mať prevažne pre dámy s citlivou pokožkou aj vosk alebo pásiky na holenie, ktoré si len priložíte na tvár a strhnete proti smere rastu chĺpkov. Už menej bolestivým a dráždivým je depilačný krém. Ten stačí natrieť a svojím zložením rozloží štruktúru chĺpku tak, že jednoducho bezbolestne odpadne. Efektívnym, hoci zo všetkého najdrahším riešením je laserová epilácia. Budete ju však musieť podstúpiť opakovane a iba v zimných mesiacoch, pretože potom nemôžete vyjsť na priame slnečné svetlo. Zo všetkých metód ide o najefektívnejší spôsob, ako sa chĺpkov rýchlo a predovšetkým definitívne zbaviť (minimálne ich zosvetliť).