Ako sa správne starať o oblečenie? Takto vám vydrží roky!

Chcete byť v móde udržateľná? Neznamená to len nakupovanie od tých správnych značiek, ale tiež používanie toho, čo už máte doma. Najudržateľnejším spôsobom v oblasti módy je nosiť zakúpený kúsok čo najdlhšie, pokým nebude úplne zničený. No, a ako predĺžiť životnosť oblečenia? Je to možné jedine správnou starostlivosťou a používaním produktov, ktoré sú na starostlivosť určené. V dnešnom článku sa dozviete o základoch starostlivosti o oblečenie.

Ako sa správne starať o oblečenie? Takto vám vydrží roky! (Foto: unsplash.com)

Pranie

Pranie a sušenie oblečenia je najdôležitejšou časťou. Veľkou chybou, ktorú robí mnoho ľudí je, že perú oblečenie príliš často. Samozrejme, tričká, spodnú bielizeň alebo tielka, ktoré máte priamo na sebe treba prať často, no džínsy, nohavice, bundy, košele alebo svetre by ste mali prať len raz za čas. Pred praním si vždy naštudujte lístok od výrobcu, ktorý sa nachádza na oblečení. Nájdete tam informácie o programe, na ktorom treba oblečenie prať, teplotu či sušenie.

Starostlivosť

K starostlivosti patrí napríklad žehlenie, o ktorom sa, opäť, dočítate na štítku konkrétneho kúsku oblečenia. Guličky na piktograme žehličky ukazujú na teplotu, ktorú by ste mali použiť. Pre jednoduchšiu údržbu si môžete kúpiť ručný naparovač, s ktorým môžete cestovať. Vo vašej výbave starostlivosti o šatník by nemal chýbať ani odžmolkovač, ktorý by ste mali pravidelne používať na svetre, mikiny, sukne alebo nohavice. Zbavením sa nevzhľadných žmolkov vdýchnete veciam nový život.

Opravy malých poškodení

Malé dierky, rozpárané svetre alebo odtrhnuté gombíky. Pri takýchto nehodách nemusíte oblečenie hneď vyhadzovať. Stačí vám na to základný set – ihly základných veľkostí, nite a nožničky. Skvelým pomocníkom je aj špeciálna lepiaca páska na textil, ktorou si zjednodušíte zašívanie.