Vyberáme obkladačky do kúpeľne – ako na to?

Prestavba kúpeľne je asi tá najnáročnejšia vec v rámci prestávb, preto sa do nej každý púšťa iba nerád. Práve preto by ste mali myslieť dopredu a vybrať materiály a zariadenie, ktoré vydrží minimálne niekoľko rokov, aby ste sa tak skoro nemuseli púšťať do žiadnej prerábky.

Vyberáme obkladačky do kúpeľne - ako na to?
(zdroj: unsplash.com)

Keramické, glazované alebo sklokeramické?

Jednou z najdôležitejších súčastí kúpeľne je obklad. Čo sa týka jeho materiálu, odolnosťou a dizajnovou všestrannosťou vynikajú keramické a glazované obklady. Sú totiž odolné voči baktériám, zápachu, vlhkosti, škvrnám aj poškriabaniu. Práve preto sa hodia do miestností, ktoré sa každodenne používajú, akou je napríklad kúpeľňa. Ak sa chcete vo svojej kúpeľni realizovať aj v rámci dizajnu, stavte na sklokeramické obklady. Tie ponúkajú veľké množstvo farieb a vzorov, vďaka čomu sú pre zaujímavý vzhľad kúpeľne ideálne. Veľkou výhodou je aj to, že v porovnaní s inými materiálmi sú ľahko udržiavateľné a cenovo výhodné.

Domáce spa

Okrem všetkých spomínaných existujú aj glazované sklené obkladačky (označované GVT) alebo digitálne obkladačky. Tie sú tiež odolné, ale okrem toho z nich nájdete aj rôzne vzory ako bridlica, kameň, drevo a ďalšie. Dlaždice si však okrem výberu vyžadujú aj starostlivosť, aby ste ich nemuseli po krátkej dobe vymeniť. Rôzne oblasti v kúpeľni aj mimo nej si vyžadujú rôzne povrchové úpravy. Chcete sa u seba doma cítiť ako v kúpeľoch? Vyberajte obkladačky inšpirované prírodnými materiálmi, ako napríklad obkladačky s efektom kameňa, travertínu, bridlice alebo mramoru. Ak ich navyše skombinujete s prírodnými odtieňmi dreva, dosiahnete naozaj energizujúci výsledok.

Nezabudnite na obkladačky do sprchy

Ak sa nechcete príliš venovať čisteniu dlaždíc, zvoľte hladké dlaždice. Tie sa čistia ľahko, zatiaľ čo hlboko reliéfne alebo kamienkové dlaždice vyžadujú pri údržbe zvýšenú námahu. V prípade, že milujete v interiéri prírodné prvky, odporúčame cementové dlaždice. Rozhoduje aj veľkosť obkladačiek. Tá je závislá na priestorovej dispozícii vašej kúpeľne, ale dokáže ju aj opticky zväčšiť. V menších kúpeľniach zvoľte menšie obkladačky, napríklad v mozaikovom prevedení. Stredne veľké obkladačky sa zasa hodia do kúpeľní strednej veľkosti, takže veľkosť obkladačiek by v princípe mala zodpovedať rozmerom miestnosti. Obkladačky patria aj do sprchového kúta, kde je dôležité zabezpečiť dlažbu, ktorá zabezpečí správny odtok vody. Dobré je zabezpečiť aj to, aby dlaždice mali kvôli bezpečnosti protišmykové vlastnosti. Pre čistotu kúpeľne nestačia len čisté dlaždice – myslite na celkový dojem z nej a čistotu všetkých kľúčových častí, napríklad aj sifónu. Prostriedky na čistenie sifónu vyberajte vždy tie najlepšie a najkvalitnejšie – pozrite si napríklad naše recenzie produktov, podľa ktorých sa môžete rozhodnúť.