Exotické hurmikaki – viete, ako a prečo ho konzumovať?

Hurmikaki už nájdete takmer v každom slovenskom supermarkete. Stále je to však pre nás pomerne exotické ovocie, z ktorého u nás nájdete 1-2 druhy. Pred dozretím sú niektoré druhy hurmikaki trpké, no tie, ktoré kúpite u nás nie – preto sa môže stať, že ich zjete aj nezrelé bez toho, aby ste o tom vedeli. Ako sa niečomu takému vyhnúť?

Exotické hurmikaki - viete, ako a prečo ho konzumovať?
(zdroj: unsplash.com)

Dajte si pozor, aby ste nezjedli nezrelé

Ak zjete nezrelé ovocie, môže to mať pre vaše trávenie neblahé následky. Častokrát potom túto nepríjemnú skúsenosť pripíšeme samotnému ovociu, ale je to len o tom, že sme ho zjedli v nezrelom stave. Zrelé hurmikaki spoznáte podľa toho, že majú typicky hladkú, žltohnedú až oranžovú pokožku – tie s tou zelenou a tvrdou ešte nie sú dostatočne zrelé. Ak jemne takéto zrelé hurmikaki stlačíte prstami, malo by sa mierne stlačiť, ale nebyť príliš mäkké (príliš mäkké je prezreté). Aróma zrelého hurmikaki je sladká a voňavá. Čo sa týka servírovania hurmikaki, nikdy ho nešúpte – sušené aj surové sa konumuje so šupkou. Zrelé hurmikaki sa totiž ani šúpať nedá, šupka je príliš krehká.

Prísada do dezertov

Hurmikaki musíte dobre umyť pod teplou vodou. Nakrájať si ho môžete, ako chcete – neexistuje žiadny správny spôsob. Hurmikaki nemusíte konzumovať iba čerstvé, môžete ho pridať do ovocných šalátov, dezertov alebo smoothie. Má jemnú a sladkú chuť, preto sa hodí napríklad do kombinácie s jahodami, banánom alebo kiwi. Pripraviť si môžete aj domácu marmeládu alebo omáčku, do ktorej stačí pridať iba hurmikaki, citrónovú šťavu a cukor. Takúto omáčku môžete použiť ako plnku palacinky, nátierku na toast alebo príchuť jogurtu. Hodí sa aj ako zložka dezertu, koláčov, muffinov alebo dokonca aj do guacamole a salsy. Chýba vám riad a náčinie na servírovanie pokrmov s hurmakaki? Skúste využiť Aliexpress v slovenčine a kupóny, vďaka ktorým ušetríte a nakúpite z pohodlia domova.

Zdroj všemožných vitamínov a minerálov

Je hurmikaki zdravé? To je asi zbytočná otázka. Obsahuje vitamíny A, C, E aj K a tiež minerály ako draslík, vápnik a horčík. Prospieva tak vášmu srdcu, imunitnému systému aj zraku. Okrem týchto vecí je toto ovocie bohaté aj na antioxidanty, takže znižuje riziko oxidačného stresu a chronických chorôb. Pre zdravie tráviacej sústavy je dôležitá aj vláknina. Tú hurmikaki obsahuje tiež. Dobrú správu pre vás máme aj v prípade, že sa snažíte udržiavať stálu váhu – hurmikaki má nízky obsah tuku a kalórií. Niektoré jeho zložky majú aj protizápalové vlastnosti, takže na zápaly v tele je ako stvorené. Ak ste práve dostali chuť na hurmikaki, máme pre vás ešte jednu dobrú správu: strom s hurmikaki vypestujete aj v našich podmienkach! Môžete sa tak okamžite pustiť do jeho pestovania. Všetko, čo k tomu budete potrebovať – a tiež k pestovaniu iných domácich rastlín – môžete využiť aj zľavové kódy pre české eshopy.