Najúčinnejšie vitamíny na vlasy

Kto chce mať krásne vlasy, silné nechty a dokonalú pleť, ten musí venovať veľkú pozornosť svojej výžive. Tá musí byť bohatá na vitamíny, stopové prvky a minerálne látky. Vďaka vitamínu A máme zdravé oči, vďaka vitamínu D máme silné kosti a trochu lepšiu náladu a vitamín C nám pomáha posilniť imunitný systém. Vitamíny sú ale nevyhnutné aj pre krásu našich vlasov. (Nie nadarmo sú dnes populárne vitamíny na vlasy a nechty a vitamíny proti vypadávaniu vlasov.)

Najúčinnejšie vitamíny na vlasy
Najúčinnejšie vitamíny na vlasy (zdroj: komerčný článok)

Okrem toho, že im dodávajú živiny k rastu môžu mať vplyv na ďalšie telesné procesy, ktoré s ich rastom súvisí.

3 najúčinnejšie vitamíny

Aj keď naše telo potrebuje všetky vitamíny, niektoré z nich sú pre krásu dôležitejšie ako iné. Sú to tieto tri:

• Vitamín B5 (Kyselina pantoténová)
• Vitamín B7 (biotín)
• Vitamín B9 (Kyselina listová)

Vitamín B5 (Kyselina pantoténová)

Vitamín B5 je jedným z najdôležitejších vitamínov vôbec. Predovšetkým preto, že zodpovedá za optimálnu tvorbu červených krviniek a premieňa potravu na energiu. Tiež má zásadný vplyv na zdravie našich očí a pečene, správne fungovanie nervového systému, trávenie a na produkciu hormónov. Jeho nedostatok sa potom odráža na zhoršenej kvalite vlasov a kože. Aby ste pokryli jeho odporúčanú dennú dávku, doprajte si brokolicu, kapustu, zemiaky, celozrnné výrobky alebo huby. Často sa s ním stretneme aj v zložení potravinových doplnkov.

Vitamín B7 (biotín)

Ako vieme, kráse vlasov a kože prospieva biotín. Tento je veľmi dôležitý aj v tehotenstve, pretože prispieva k normálnemu vývoj plodu. Biotín väčšina z nás prijíma v dostatočnom množstve zo stravy. Nachádza sa vo vnútornostiach, vo vajciach, karfiole, banánoch alebo v hubách. Ale môže sa prijímať aj z vitamínových doplnkoch.

Vitamín B9 (Kyselina listová)

Kľúčovú úlohu zastáva v našom tele aj kyselina listová (alebo tiež vitamín B9). Je dôležitá pre dozrievanie červených krviniek, pre bunkové delenie a ďalšie zložité procesy, ktoré sú zásadné pre život. V drvivej väčšine prípadov je nutné brať vitamín B9 z vitamínových doplnkov.

Ďalšie účinné vitamíny

Pre silné vlasy a nechty a pre krásnu pleť je dôležitý aj: vitamín A, vitamín C, vitamín D, vitamín E, ale aj vitamín B12. Nesmieme zabúdať ani na dôležitosť stopových prvkov, ako je železo, meď alebo zinok. V prípade, že chcete tieto látky získať z prírodného zdroja, pochutnajte si na: citrusovom ovocí, vnútornostiach, vajíčkach, šošovici, špenáte, avokáde, mandliach, jahodách, celozrnných obilninách, rybách. Čo sa týka vitamínu D, pre jeho získanie je dôležitý pobyt na slnku. Nemusí ísť však nutne len o opaľovanie. Bohato stačí zájsť si na nákup, alebo vyvenčiť psa. V zime, kedy je prirodzeného svetla málo, doplníte vitamín D z vitamínových doplnkov stravy.

Nezabúdajte, že na vlasoch, koži a nechtoch sa odrazí zlá výživa medzi prvými.

Komerčný článok