Chcete začať so zdravým stravovaním? Tu sú tipy ako na to!

Keď sa chcete začať stravovať zdravo a urobíte to zo dňa na deň, je takmer 100% šanca, že to bude neúspešné. Prečo? Takéto drastické zmeny nie sú pre telo dobré a hlavne si treba nájsť vlastné spôsoby a recepty, ktoré vám budú chutiť. Taktiež by ste sa mali naučiť to, čo pre konkrétne pre vás znamená zdravá strava. Ako teda postupne začať so zdravým stravovaním? 

Chcete začať so zdravým stravovaním? Tu sú tipy ako na to! (Foto: pixabay.com)

Začínajte postupne, malými krokmi

Ako sme už spomínali, drastické diéty ani zmeny nikdy nekončia dobre, preto je lepšie dostať sa ku zdravej strave postupne. Berte to tak, že chcete dať svojmu telu palivo, na to aby bolo zdravé a aby fungovalo správne. Vyraďte preto z jedálnička potraviny a jedlá, ktoré vám nič nedávajú, iba prázdne kalórie. Potom skúste takéto výmeny: 

  • biele pečivo vymeňte za celozrnné alebo špaldové
  • tatársku omáčku a dressingy, ktoré si dávate k jedlu a do šalátov vymeňte za biely jogurt
  • salámu vymeňte sa vysokopercentnú šunku
  • vyprážanie vymeňte za varenie alebo za prípravu v rúre

Dôležité je ale to, aby ste to robili postupne, nie deň za dňom. Iba tak to bude naozaj účinné, a namiesto toho, aby bola pre vás strava iba diéta, tak to bude pre vás životným štýlom. Ďalšia menšia zmena, na ktorú si môžete časom zvykať a postupne ju zaraďovať, je dostatočný pitný režim. Urobíte to tak, že si kúpite sklenenú fľašu a tú budete nosiť všade so sebou. Vďaka tomu nezabudnete piť a bude to mať celkovo pozitívny vplyv na vaše zdravie.

Dobre známe účinky pre naše zdravie sú aj pri káve či čaji. Ak ste milovníkom čaju spomenieme synergický efekt L-theanínu, ktorý sa nachádza v listoch zeleného čaju ako prírodné nootropikum a blahodárne pôsobí na koncentráciu vašej mysle.
Ak holdujete káve, robíte dobre, ale len ak si ju pripravíte správne. Práve v našich končinách obľúbená tzv. „turecká káva“ je pre naše telo práve naopak veľkou záťažou. Odborníci na prípravu kávy a baristi sa zhodujú na tom, že najlepšie kávovary dokážu kávu pripraviť skutočne zdravo a chuťovo ako z kaviarne. Ide predsa o zdravie, to máme len jedno. Myslite na to skôr, než si doma „zalejete“ ďalšiu šálku.

Všetko s mierou

Na čo ale nezabúdajte, nie je to diéta, ale životný štýl. Takže ak máte napríklad rady zmrzlinu, neodopierajte si ju. Ak máte radi čokoládu, tiež si ju neodopierajte. Pretože ak si niečo budete odopierať, budete mať na to ešte viac chuť a ak už zhrešíte, tak si poviete, že to už nemá zmysel. No nie je to tak. Ak si čokoládu a zmrzlinu vyrovnáte zas nejakou zdravou stravou, nemáte sa čoho báť. Riaďte sa pravidlom, že všetkého veľa škodí.