5 faktorov, prečo je sedenie na fitlopte prospešné

Fitlopta je nie len výborným cvičebným doplnkom, ale aj vhodnou alternatívou na sedenie (napríklad v kancelárii). V nasledujúcom článku sa dozviete prečo je to tak.

5 faktorov, prečo je sedenie na fitlopte prospešné
5 faktorov, prečo je sedenie na fitlopte prospešné (Foto: exisport.com)

1. Keďže fitlopty predstavujú nestabilný sedací povrch, telo sa s takýmto sedením prirodzene musí nejak vyrovnať. Áno, doslovne vyrovnať, pretože dokonala spinálna pozícia je najjednoduchším spôsobom ako na fitlopte sedieť rovno a pohodlne. Sedenie na fitlopte si teda automaticky vyžiada správne sedenie a držanie tela.

2. Sedenie na fitlopte vás núti často meniť pozície a balansovať pri sedení. Napríklad ak sa otočíte o pár stupňov smerom k telefónu, vaše telo prevezme novú pozíciu aj pri tomto jednoduchom pohybe. Pomáha to znížiť negatívny dopad na ľudské telo, ktorý spôsobuje dlhé sedenie v rovnakej polohe.

3. Zlepšuje vašu rovnováhu. Toto je veľmi jednoduché a pochopiteľné – posedenie na nestabilnom povrchu zlepší váš cit pre rovnováhu, rovnako ako reakcie vašich svalov. Výsledok? Celkovo lepšia rovnováha, ktorú pocítite už pri prvých krokoch von z kancelárie.

4. Získajte 6-pack, ktorý ste vždy chceli. Pomôcť k nemu vám môže aj sedenie na nestabilnom povrchu – telo totiž pri získavaní rovnováhy používa práve core, stred tela, teda brušné svaly. Takže aj sedením na fitlopte v podstate cvičíte. Možno vám to ani nepríde, ale zrátajte si všetky hodiny presedené za PC v kancelárii alebo doma. Ak aspoň časť z toho času strávite na fitlopte, môže to vyústiť do posilnenia brušných svalov.

5. Aby ste vydržali na fitlopte sedieť celý pracovný deň, museli by ste mať stred tela pevný ako žula. Ale aj striedanie pozícií a menenie sedenia na stoličke so sedením na fitlopte je veľmi prospešné. Každá zmena sedavej polohy rozprúdi krv v tele a prebudí „zaspatý“ obehový systém. Hlavné je neostávať staticky v jednej polohe po dlhý čas.

Text: PR