Ako správne prať, žehliť a aranžovať záclony so závesmi?

Ako by ste sa mali starať o vaše záclony a závesy? Je to rovnaké, ako pri oblečení alebo je potrebná námaha navyše? V dnešnom článku vám povieme, ako záclony a závesy prať a udržiavať, aby vám vydržali čo najdlhšie ako nové.

Ako na údržbu záclon a závesov (Foto: pixabay.com)

Šetrné pranie

Tak ako pri oblečení, tak aj záclony a závesy je dôležité prať na správnom programe, so správnymi prostriedkami, aby sa nezničili. V prvom rade by ste mali preskúmať piktogramy, ktoré vám všetko o vhodných spôsoboch starostlivosti prezradia. Ak si nie ste úplne istí, akú teplotu prania zvoliť, tak je najideálnejšie neprekročiť 40 stupňov Celzia. Aby ste sa vyhli aj dlhému žehleniu, tak záclony alebo závesy zveste tesne pred tým, než ich idete vložiť do práčky.

Pri jemnejších materiáloch odporúčame zvoliť aj jemnejšie pracie programy – nie až tak vysoké otáčky, vypnuté odstreďovanie a nižšia teplota. To platí hlavne pri záclonách, no závesy bývajú zvyčajne bavlnené, takže môžete zvýšiť teplotu aj otáčky.

Ako na údržbu záclon a závesov (Foto: pixabay.com)

Sušenie a aranžovanie

Keď záclony vyberiete z práčky, ideálne je hneď ich zavesiť, aby vám čo najrýchlejšie preschli a nepokrčili sa. Vďaka tomu potom budete môcť vynechať žehlenie. Pri závesoch sa pravdepodobne žehleniu nevyhnete, no ak sa rozhodnete žehliť aj záclony, vždy zvoľte čo najnižšiu teplotu. 

Záclony a závesy sa moc nekamarátia ani so sušičkami bielizne, pretože sa to vykonáva pri vyšších teplotách. Čo sa týka aranžovania, tak ak nesprávne zavesíte záclony alebo závesy, je to vidieť na prvý pohľad. Snažte sa docieliť, aby boli rozložené a poskladané čo najrovnomernejšie a rovnako klaďte dôraz aj na správnu dĺžku.

Text: PR