6 tipov pre ženské zdravie mozgu

Nedávne správy hovoria, že stres môže nepriaznivo pôsobiť na mozog žien a to s pribúdajúcim vekom ešte rýchlejšie. Nepiaznivý vplyv na mozog majú viaceré faktory. Nedostatočne obsiahnuté živiny v strave, nedostatok pohybu a každodenné pôsobenie toxínov je perfektná kombinácia pre pokles duševných funkcií. Avšak existujú kroky, ktoré ženy môžu podniknúť, aby ich mozog bol aktívny, silný a zdravý.

6 tipov pre ženské zdravie mozgu
6 tipov pre ženské zdravie mozgu

Cvičenie pre silnú myseľ

Dvadsať percent – to je podiel krvi prúdiacej zo srdca, ktorá ide do nášho mozgu. Cvičenie zlepšuje zdravie srdca, čo zaisťuje, že váš mozog dostáva kyslík a živiny, ktoré potrebuje. Vykonávajte cviky, ktoré zvyšujú kardiovaskulárne zdravie, ako je napríklad aerobic, joga, ale aj taká svižná chôdza, keď idete do práce alebo na nákup. Aby ste sa cítili pohodlne, zabezpečte si kvalitné športové oblečenie, vďaka čomu zlepšite svoj výkon a budete sa cítiť skvelo.

Jedzte správne

Náš mozog spotrebuje veľké množstvo celkových zdrojov nášho tela. Potraviny, ktoré jeme majú priamy vplyv na schopnosť mozgu a jeho fungovania na najvyššej úrovni. Ak budete jesť nesprávne, vaša pamäť a pozornosť budú trpieť. Nedostatok tiamínu, niacínu, kyseliny listovej, vitamínu B6 a vitamínu B12 bol viackrát uvedený v spokení v otázkach duševného zdravia.

Dostatok vitamínov

Dokonca aj tá najlepšia a najzdravšia strava nemusí poskytovať správne množstvo vitamínov a živín pre mozog. V nedávnej štúdii u žien stredného veku sa vzal doplnok stravy citicolin (presnejšie Cognizin bol použitý v tejto štúdii). Vo výsledkoch bolo dokázané výrazné zlepšenie ich pozornosti. Pre mozog sú dôležité aj ďalšie vitamíny, minerály a látky, ktoré by mali byť maximálne obsiahnuté v našej strave. Ak ich nie je strave dostatok, pomôžu multivitamíny.

Zbavte sa stresu

Život sa nám možno zdá, že je viac stresujúcu, a to s každým ďalším dňom. Práca vyžaduje viac pozornosti. Požiadavky pre domácnosť nikdy nekončia. To všetko nepôsobí dobre pre náš mozog. Stres môže spôsobiť problémy v srdcovej-cievnej funkcii, imunitnom systéme a celkovo nepriaznivo pôsobiť na našu duševnú pohodu.

Čím viac môžeme znížiť napätie, tým efektívnejšie náš mozog dokáže spracovať informácie a tým ľahšie bude udržiavať svoje funkcie v rovnováhe. Meditácia je skvelý spôsob, ako relaxovať a vylúčiť rozptýlenie. Fyzické a mentálne cvičenie môže pomôcť presmerovať a premeniť negatívne energie do viacerých pozitívnych výsledkov.

Vyhnite sa toxínom

Spomínate si na tie televízne reklamy, ktoré ukázali horúcu panvicu, na ktoré vyliali vyjíčko a to sa postupne roztieklo a tuhlo? To je váš mozog. To je váš mozog na drogách. Toxíny sú všetko škodlivé látky, ako sú napríklad drogy, alkohol, znečistenie ovzdušia a pesticídy. Toxíny môžu ovplyvniť schopnosť mozgu fungovať na najvyššej úrovni. Nemôžeme sa vyhnúť všetkým toxickým veciam v živote, ale vyhnite sa látkam, ktoré priamo pôsobia na náš mozog a môžeme sa od nich dištacovať. Môžeme tak zabezpečiť dlhšie a produktívnejšie funkcie mozgu, lepšiu pamäť a pozornosť.

Dajte výzvu svojmu mozgu

Rovnako ako ktorákoľvek iná časť nášho tela, aj mozog potrebuje cvičenie. Teraz nemyslíme fyzické cvičenie. Aj keď dobre ťaží z fyzického cvičenia, mozog potrebuje aj psychické cvičenia, aby ostal dostatočne pri sile.

Akákoľvek činnosť, ktorá vyžaduje hlbšiu myšlienku alebo zvýšenu pozornosť je ako cvičenie ideálna. Čo tak skúsiť krížovky alebo sudoku? Hrať môžete aj rôzne ďalšie hry na pamäť, ktoré si môžete napríklad stiahnuť ako mobilné aplikácie a zahrať sa vždy, keď máte čas. Existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako stimulovať 100 miliárd neurónov v mozgu. Prajeme veľa zábavy.