Micelárna voda – fakty, ktoré by vám nemali ujsť

Pravdepodobne ste už o nej počuli. Možno ste dokonca mali v rukách niekoľko balení tohto prípravku od rôznych značiek. Ale čo to vlastne je tá micelárna voda a ako môže prospieť vašej pleti? Jednoducho povedané, ide o čistiaci produkt schopný efektívne odstraňovať nečistotu, mastnotu a make-up z povrchu pleti.

V prvom rade treba povedať, že micelárna voda nie je len istým spôsobom spracovaná voda z vodovodu. Jedná sa o roztok s obsahom drobných rozptýlených čistiacich molekúl. Nazývajú sa micely a majú hydrofilné (vo vode rozpustné) a zároveň hydrofóbne (vo vode nerozpustné) vlastnosti. Fungujú ako magnety, ktoré priťahujú a zachytávajú nečistoty a prebytočnú mastnotu z povrchu pokožky.

Aké sú výhody micelárnej vody v porovnaní s inými čistiacimi prostriedkami?

Micelárne vody sú v porovnaní s ostatnými čistiacimi prostriedkami oveľa menej agresívne a nenarúšajú ochrannú vrstvu pokožky. Prečo je to tak? Micelárne vody neobsahujú žiadne dráždivé látky, alkoholy či parfumy. Ďalším dôvodom, prečo je micelárna voda tak šetrná, je veľkosť micel. Tie pôsobia na povrchu a do hlbších vrstiev kože jednoducho nepreniknú. To znamená, že jemné čistiace prostriedky ako micelárna voda dokážu zachovať integritu prirodzenej kožnej bariéry, na rozdiel od kozmetických prípravkov s obsahom vonných látok a alkoholov.

Účinky micelárnej vody na suchú pokožku

Vďaka svojej jemnosti a schopnosti hydratovať je micelárna voda pre citlivú pleť ako stvorená. Mnohé z čistiacich kozmetických prostriedkov, napríklad toniká s alkoholom, obsahujú agresívne látky, ktoré kožnú bariéru narúšajú a spôsobujú nadmerné vysušovanie pokožky, svrbenie či iné formy podráždenia. Toto ale s micelárnou vodou nehrozí – jej čaro totiž tkvie v jednoduchom zložení bez alkoholov či vonných látok.

Účinky micelárnej vody na mastnú pokožku

Micelárna voda môže byť prospešná aj pre ľudí s mastným typom pleti – môže slúžiť ako súčasť ich každodennej rutinnej starostlivosti. Pokožku dokáže skvele vyčistiť a zároveň osviežiť. Čistiaca rutina môže vyzerať nasledovne: najprv použijete čistiaci prostriedok na tvár, ktorý má za úlohu odstrániť make-up, nečistoty na povrchu či mastnotu. Potom budete pokračovať micelárnou vodou, ktorá pleť dočistí aj od tých najdrobnejších povrchových nečistôt, aby ste proces zakončili použitím čistiacich sér a krémov. Výhodou je, že micelárna voda okrem odstránenia všetkých zvyškov nečistôt pomáha chrániť a udržiavať zdravé pH pokožky.

Mnohoraké využitie

Čistiace schopnosti micelárnej vody sa dajú využiť na mnoho spôsobov. Okrem začlenenia do bežnej starostlivosti o pleť je možné micelárnu vodu využiť aj ako osvieženie pre pleť v prípade, že cestujete a nemáte prístup k čistej vode, ktorou by ste sa opláchli. Prípravok sa však využíva aj ako prostriedok na čistenie kozmetických pomôcok. Vyskúšajte!

Text a foto: PR