Účinné spôsoby, ako si vytvoriť zdravé stravovacie návyky

Ak vás už dlhšiu dobu trápi nadváha, chcete schudnúť, vyskúšali ste už niekoľko diét, ale zatiaľ ani jednu ste nedotiahli do úspešného konca, nezúfajte. Chudnutie a formovanie postavy je predovšetkým vo vašej hlave, o vašej pevnej vôli. Ak sa snažíte týždeň dodržiavať diétu a len raz sa priblížite k fast foodom a neodoláte túžbe objednať si nezdravé jedlo, neznamená to, že máte svoj boj s nadváhou vopred vzdať. Na začiatok je dôležité vytvoriť si zdravé stravovacie návyky.

Účinné spôsoby, ako si vytvoriť zdravé stravovacie návyky
Účinné spôsoby, ako si vytvoriť zdravé stravovacie návyky (Foto: unsplash.com)

Naučte sa piť hneď ráno po prebudení pohár čistej vody
Naše telo sa počas noci zbavuje všetkých toxínov. S toxínmi sa z tela vylučuje aj H2O, čiže voda. Odporúčame vám preto hneď ráno po prebudení vypiť aspoň dva deci čistej vody z vodovodného kohútika. Žiadnu minerálnu vodu, ale len čistú vodu.

Ak ráno začínate kávou, zmeňte to. Najprv pohár čistej vody a až potom káva. Z vlastných skúseností vám odporúčame klasickú zrnkovú kávu nahradiť mletou zelenou kávou. Je výborná na detoxikáciu a navyše pomáha pri chudnutí. O to väčší dôvod si ju kúpiť, nemyslíte? Pôsobí preventívne proti nadváhe, cukrovke a srdcovocievnym chorobám.

Nevynechávajte raňajky
Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Dodajú vám energiu na celé dopoludnie a práve preto by vaše raňajky mali obsahovať ľahko stráviteľné bielkoviny, bezpečné tuky, vlákninu a antioxidanty.
Na raňajky si doprajte celozrnné cereálie, banány, tvaroh, čerstvú zeleninu, orechy, alebo aj kyslé acidofilné mlieko bez príchute. Vyhýbajte sa potravinám, ktoré sa podobajú alebo ich bežne jedávate na obed ako napríklad polievka, vyprážané rezne, ryža, pečené zemiaky a pod. Skúste sa vyhýbať aj bielemu pečivu.

Plánujte, čo budete jesť
Takýmto spôsobom sa naučíte pripravovať si chutnú stravu a nebudete tak odkázaný na stravovanie v reštauračných zariadeniach. Získate prehľad v tom, čo zjete a najmä vyberiete si len tie najkvalitnejšie suroviny na prípravu jedál, ktoré vášmu zdraviu žiadnym spôsobom neuškodia. Kľudne si vytvorte zápisníček, do ktorého si budete zapisovať, čo jednotlivé dni budete jesť. Ľahšie tak zistíte, čo vám na prípravu jedál chýba. Keď bude potrebné, obujete si dámske tenisky, prehodíte na seba bundu a vyrazíte do najbližšieho obchodu kúpiť chýbajúce potraviny.

Takýmto plánovaním si nájdete čas aj na obľúbené aktivity. Keď sa vám bude chcieť variť, uvaríte si jedlo na dva dni. Na druhý deň po práci sa môžete potom viac venovať svojim deťom, čítaniu kníh alebo obľúbeným prechádzkam v prírode.

Text: PR