Domáca starostlivosť o vaše zuby

O vlasoch sa hovorí, že sú korunou krásy. V prípade starostlivosti o naše telo by sme mohli však povedať, že zuby sú odpoveďou na to, aký je náš životný štýl. Samozrejme, že každé pravidlo je potvrdené svojou výnimkou. Aj tu sa môžu nájsť ľudia, ktorých genetická predispozícia a zdravotný stav nedokážu bojovať s nepriaznivými účinkami na zuby.

Domáca starostlivosť o vaše zuby
Domáca starostlivosť o vaše zuby

Čo farbí zuby najviac
Zafarbenie zubov má svoj počiatok v jedle a nápojoch, ktoré dlhodobo konzumujeme. Tými najčastejšími potravinami, ktoré zuby nepríjemne sfarbujú, sú čučoriedky, červená repa, z nápojov potom káva, čierny čaj, červené víno, kyslé džúsy z tmavého ovocia a farebné limonády. Pozor by ste si mali dať aj na kečup a sójovú omáčku. K žltým zubom vám môžu dopomôcť aj lieky a samozrejme fajčenie.

V potrave však nájdeme aj také suroviny, ktoré nám zaručia presne opačný efekt. Na prírodné bielenie zubov vám postačia tieto potraviny:

  • jablká a hrušky
  • mrkva, uhorky, kaleráb a karfiol

Takéto ovocie a zelenina v surovom stave sa dokáže postarať o odstránenie zubného povlaku, čo predchádza vzniku zubného kameňa.

Starostlivosť o zuby s pomocou špeciálnych prípravkov
Zubná pasta a kefka by sa mali stať súčasťou vášho života. Takmer od narodenia až do posledného výdychu je nutné si udržiavať zdravý chrup pravidelným čistením pomocou zubnej pasty a pravidelne menenej kefky. Ráno a večer je to minimum, ktoré môžete pre svoje zuby urobiť. Ešte viac špeciálne sú zubné nite, ktoré sa postarajú o medzizubné priestory. Na vybielenie profesionálnym spôsobom a v domácom prostredí najlepšie slúžia bieliace pásiky, ktoré sa dajú jednoducho objednať na internete.

K osvedčeným domácim receptom na žiarivo biele zuby patrí potieranie zubov vnútornou stranou banánovej šupky, rozkrojenou jahodou a tiež bielou vnútornou stranou pomarančovej kôry. Skvele pôsobí aj žuvanie čerstvých špenátových listov, mäty, šalvie a bazalky. Podobné funkcie bieliacich pásikov má kokosový olej a jedlá sóda. Pokiaľ si budete týmto spôsobom čistiť zuby aspoň raz do týždňa, môže sa vám tento domáci postup veľmi dobre osvedčiť. Ak nechcete dať ľuďom šancu nazrieť do vašej kuchyne a života, udržujte svoj chrup v dokonalom stave.

Text a foto: PR