Dokonalá príprava na pôrod záleží na vašom dieťatku

Pôrod sa v živote ženy radí k najviac formujúcim udalostiam, ktoré sa postarajú niekedy o dosť radiálnu zmenu. Základom však ostáva, že len ona sa s touto udalosťou môže vysporiadať asi najlepšie. Veľmi dobre jej pri tom môže pomôcť samozrejme aj okolie, no nie vždy je k tomu príležitosť, pretože príchod dieťaťa na svet sa len veľmi ťažko predpovedá do najmenšieho detailu.

Dokonalá príprava na pôrod záleží na vašom dieťatku
Dokonalá príprava na pôrod záleží na vašom dieťatku

Dôležitý je pokoj a dýchanie
Nie je dôvod, aby ste boli vystrašené. Je to prirodzená cesta a spôsob príchodu na svet, ktorú dokázalo zvládnuť veľmi veľa žien. Ku všetkému potrebujete pokoj a chladnú hlavu a v prvom rade sa naučiť pracovať so svojim strachom, čo vám môže pomôcť aj v bežnom živote. Ako priviesť dieťa na svet je zaujímavou otázkou šetrného pôrodu. Telo však klamať nedokáže a pokiaľ potrebujeme dostať odpoveď na konkrétnu vec, mali by sme ho dôsledne pozorovať.

Nie je to len o bolesti
Bolesť sa definuje ako nepríjemná senzorická a emocionálna skúsenosť, ktorá sa často spája s akútnym alebo potenciálnym poškodením tkanív. Jej miera je však vždy subjektívna, pretože každý človek má prah bolesti niekde inde. Nezanedbateľnú úlohu pri tomto stave zohrávajú aj faktory psychologické. Teda stav a vnímanie bolesti z pohľadu matky.

Dieťa v hlavnej úlohe
Uvedomiť si musíte aj fakt, že celý pôrod bude záležať na vašom bábätku. Ono si bude určovať jeho priebeh, matka by sa mala tomu čo najviac snažiť prispôsobiť a reagovať na jeho signály. Zabudnúť na strach a bolesť vám môže pomôcť aj radosť. Postačí si spomenúť na príjemnú udalosť v živote, na ktorú sa naozaj tešíte.

Dokonca sa nájdu aj príklady, ktoré hovoria, že pri pôrode vám to uľahčí uvoľnenie, ako keby ste sedeli na záchode. Môže pomôcť Dianatal pôrodnícky gél, ktorý sa dokonale postará o zmiernenie trecích síl pri ňom. Vďaka tomu sa môže znížiť aj riziko poranenia panvového dna a samozrejme aj komplikácií po pôrode.

Každá žena si môže vybrať svoj spôsob, nezabudnite však na to, že pre každé dieťa je to prvý kontakt so svetom, preto mu ho príliš nesťažujte.

Text a foto: PR