Ako dbať na bezpečnosť detí doma?

Deti sú zvedavé, ale občas zaúraduje aj ich nešikovnosť či ťarbavosť a úraz je na svete. Nezabúdajme preto chrániť ich zdravie klasickými pomocníkmi, ako sú rôzne druhy detských zábran, či myslieť i na ďalšie opatrenia.

Ako dbať na bezpečnosť detí doma?
Ako dbať na bezpečnosť detí doma? (Foto: PR)

Zábrany na schodiská a detské postele sú nevyhnutnosťou

Pozorovať drobčeka pri spaní je ako malé divadelné predstavenie. Koľkokrát sa dieťatko zamrví či dostane z jednej strane postele na druhú? Má zavreté oči a vôbec nevníma, do akého smeru sa ešte smie posunúť. Keď ste svojmu maličkému kúpili prvú posteľ, jej súčasťou mala byť aj odnímateľná zábrana na posteľ, ktorá ho uchráni pred tvrdými pádmi. Detské zábrany na posteľ sú univerzálneho charakteru, vhodné na každý typ postele. Môžu obsahovať sieťovinu alebo sú celé zhotovené z dreva.

Zábranou však možno obdariť aj zárubňu dverí, do ktorých dieťa nemá vstupovať, schodiská či okolie horiaceho kozuba. Ak je vám zábrana na schodisko prikrátka, máte možnosť si k nej dokúpiť predĺženie, a už sa nemusíte báť, že sa dieťatko pri hre skotúľa dole schodmi. Niektoré detské zábrany sa dajú využiť i ako ohrádky na hranie.

Domácnosť prispôsobená deťom

Keď dieťatko začne loziť, neprejde ani sekunda, aby ste sa nemuseli báť, čo zasa vyvedie. Preto myslite naozaj na všetko. Zásuvky, skrinky a dvere sú obľúbenou hračkou detí v každom veku, je dobré ich zabezpečiť pred otvorením alebo opatriť chráničmi, vďaka ktorým si neprivrú prsty.

Rovnako treba zabezpečiť ostré hrany nábytku rohovými chráničmi. Pozor aj na zásuvky. Môžete ich nenápadne ukryť za nábytkom, ale istota je istota – chrániče zásuviek by mali byť súčasťou každej bezpečnej domácnosti.

Ako dbať na bezpečnosť detí doma?
Ako dbať na bezpečnosť detí doma? (Foto: PR)

Nezabúdajte však ani na káble, ktoré ste nechali pripojené k elektrickej sieti – dieťa ich raz-dva vezme do úst a už v mladom veku si podá ruku s elektrinou. V bezpečnej domácnosti si dieťa nepritiahne schodík a nezapne mixér ani samo nevlezie do vane, v ktorej by si bez prítomnosti protišmykovej podložky mohlo zlomiť nohu.

Zábrany pre dieťa v inom ponímaní

Každý rodič by vedel vymenovať celý zoznam vecí, na ktoré treba myslieť, keď dohliada na svoje deti. Mimo dosah dáva všetky horúce nápoje, sviečky či vonné vosky, žehličku, vrecká/tašky (nebezpečenstvo udusenia), nože a strúhadlá, jedovaté kvetiny, lieky, tablety do umývačky riadu či práčky, ako aj ostatné čistiace prostriedky, ktoré by mohlo chcieť ochutnať či by si ich nedopatrením nastriekalo na kožu či do očí.

Takisto vyberie zo všetkých interiérových dverí kľúčiky, aby sa dieťatko nezamklo. Spotrebiče chráňte detskými poistkami a rúru na pečenie vyberajte s bezpečnostným sklom. Pozor i na všetky drobné predmety, ktoré by drobček mohol prehltnúť (gombíky, pastelky a i.).

Dieťatko nikdy nenechávajte samo na balkóne, hrozí, že z neho vypadne alebo dokonca zoskočí (pritiahne si stoličku a šup skratkou za psíkom alebo do pieskoviska). Mimo dosah detí určite dajte aj všetok porcelán, sklo, knihy alebo dôležité dokumenty. Súčasťou každej bezpečnej domácnosti by mali byť monitory dychu či elektronické pestúnky, ktoré na dieťa dohliadajú počas spánku i hry.

Text:PR